O muzikoterapii

Recenze Soundbellows SBS-DB Diatonic Set Basic

Před několika týdny jsem si do svého instrumentáře pořídil nové hudební nástroje. Jedním z nich byli i laděné klaksónky Soundbellows. Zakoupil jsem si základní diatonickou sadu. Rád bych se s vámi podělil v následujících řádcích o mé zkušenosti s tímto hudebním nástrojem, protože jsem ho zatím neviděl na skladě žádného hudebního obchodu v České republice. 

Prvotním impulzem pro nákup Soundbellows bylo to, že jsem hledal způsob, jak zábavným a hravým způsobem podpořit motoriku a sílu v rukou u klientů se sníženou hybností horních končetin. Soundbellows jsou k tomuto účelu ideální. Nabízí spoustu možností aktivit, od jednoduché improvizace, až po složitější reprodukci písniček. 

Soundbellows se skládají ze dvou částí. Prvním z nich je gumový měchýř, pomocí kterého rozezníte mosazný plíšek v píšťalce. Hraní na nástroje není tolik snadné, jak by se mohlo zdát. Vyžaduje určitou jemnost, zejména u nižších tónů (C, D, E). Pro rozvoj motoriky a hybnosti rukou je to ideální. Někteří klienti mohou ztratit motivaci na nástroje hrát. S tím jsem se za pár týdnu u Soundbellows nepotkal. Spíše naopak, zvuk nástroje a barvy vás „nutí“ ke hraní. 

Co hodně oceňuji je stejné barevné značení jako u herních trubek Boomwhackers, rezonátorů Chromanotes a zvonečků od této firmy.  Vytvářejí spolu rozsáhlý instrumentář, jež můžeme použít při práci ve skupině i při individuálních sezeních. 

Nástroje jsou kvalitní a bytelné. Předpokládám, že gumový měchýř bude držet také několik let. Nejsem ale přespříliš spokojený s použitou gumou. Její povrch je poměrně lepkavý a snadno se zašpiní. Stejně tak nepovažuji za kvalitní potisk jednotlivých klaksónků, které už po několika týdnech ztrácí barevnost, pouští barvu a jsou hůře čitelné. Při přepravě nástrojů v přiloženém síťovaném pytlíčku se „lepkavá“ guma občas otře o nálepku a vytváří černé šmouhy. Ty se dají jednoduše očistit vodou a houbičkou, ale za cenu nástroje bych ocenil minimálně lepší kvalitu potisku.

Celkově hodnotím klaksónky Soundbellows pozitivně. Jejich barvy klienty nadchnou a okouzlí. Hraní je po krátké chvilce poměrně jednoduché. V současné době (srpen 2022) je můžete zakoupit v Německu za cenu kolem 2500 Kč. Firma nabízí mimo základní diatonické sadu v rozsahu C2-C3 také půltónové rozšíření pro chromatickou stupnici. V jejich sortimentu nalezneme také vyšší diatonickou sadu (C3-C4), chromatické rozšíření pro vyšší stupnice a stojan pro uchycení klaksónků. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *