O muzikoterapii

Shruti box a jeho možné využití v muzikoterapii

Před pár lety jsem si pořídil shruti box, což je tradiční nástroj pocházející s Indie. Rád bych vám nabídl krátký popis tohoto krásného hudebního nástroje. Také se s podělím o pár tipů pro jeho využití v muzikoterapii.

Mimo název shruti box se někdy můžeme setkat i s názvem sruti box, či surpeti. Vydává typický dlouhý nepřetržitý tón tzv. drone. Ten se využívá v indické klasické hudbě k doprovodu jiných hudebních nástrojů, případně zpěvu. V posledních letech si nalez své místo i ve world music a new-age hudbě.

Shruti box využívá systém dvou měchů, jenž dovoluje neustálé proudění vzduchu do laděných měděných plátků. Ty se ukrývají pod uzavíracími klapkami, pomocí kterých si může hráč vybrat, jaké tóny mají znít. Svým mechanismem vychází ze svého „staršího bratra“ harmonia, kde se místo jednoduchých klapek nachází klávesy.

Nejčastěji s můžeme setkat se shruti boxem v chromatickém ladění různého rozsahu. Zvuk je velmi bohaty na alikvótní tóny. Soustava klapek dovoluje nastavené jednoho tónu, či interval. Svojí konstrukcí je to nástroj velice jednoduchý, což přináší velké pozitivum pro využití v muzikoterapii. Další výhoda spočívá v tom, že se nemusí ladit.

Já shruti box nejčastěji využívám ke třem následujícím účelům. Prvním z nich je k hlasové rozcvičce klientů, kdy do zvuku nástroje zpíváme samohlásky. Stejný způsob se dá využít k hlasové improvizaci. Dále shruti box nalezne své místo u pasivních relaxací, kdy terapeutovi nabízí stabilní „základnu“ pro jeho zpěv, či další nástroje. Existuje široké spektrum možností, při nichž užijeme stabilní drone shruti boxu. Je to tedy jako vždy o kreativitě naší a kreativitě našich klientů.

Na shruti boxu oceňuji jeho jednoduchost a intuitivní hraní, které zvládne téměř kdokoliv. Svým unikátním zvukem dokáže doprovodit nejen zpěv, ale další hudební nástroje. Jeho poměrně široký zvukový rozsah je také užitečný. Osobně můžu shruti box pro terapii doporučit. Klienti jsou jeho zvukem fascinování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *