O muzikoterapii

Studium muzikoterapie v ČR: výcviky, kurzy a workshopy

V následujícím textu bych vám chtěl přiblížit možnosti studia muzikoterapie. Popisované kurzy jsou zaměřené zejména pro odborníky, které tento obor zajímá. Existuje mnoho workshopů zážitkového charakteru, určených pro neodbornou veřejnost. V současné době (rok 2020) je u nás možné studovat muzikoterapii jako akreditovaný magisterský obor na Univerzitě Palackého v Olomouci. Dále se zapsat do několika dlouhodobých výcviků. Existují také krátkodobé kurzy pro přiblížení muzikoterapie.

Není to jen o zapsání se do studia…

Na českém trhu existuje mnoho příležitostí, kde se věnovat studiu muzikoterapie. Není to jen ale o zapsání se do studia a případně zaplacení kurzovného. Je důležité přemýšlet v širších kontextech. To myslím zejména o přístupu (teorie, praxe, cílová skupina), ve kterém je studium orientováno. Máme mnoho muzikoterapeutických přístupů, jež se odvíjejí od teoretického přístupu vyučujících, jejich vzdělání, cílové skupiny, směřování a přístupu vzdělávací instituce, akreditace v rámci celoživotního vzdělávání a dalších proměnných. Osobně tedy doporučuji se o studium, výcvik, či kurz detailně zajímat. K jednotlivým muzikoterapeutickým přístupům je možné dohledat na internetu a odborné literatuře spoustu informací. Důležité je nejen, jak se vám přístup líbí, ale je důležitá i vnitřní rezonance s vaším životním přístupem. Pokud máte pochyby, doporučuji navštívit workshop pro širokou veřejnost, který vede lektor daného studia, případně bývalý frekventant. Další možnost je získání zpětné vazby od bývalých účastníků. Dobré je také se zajímat, jak to bude s uplatněním vzdělání v praxi. Těmito kroky předejdeme tomu, abychom studia později nelitovali. Platí zde: Důvěřuj, ale prověřuj.

Kde studovat muzikoterapii v ČR?

Přikládám seznam organizací (aktualizace v květnu 2020), kde je možné se věnovat studiu muzikoterapie. Určitě nejde o kompletní seznam. Pokud bude nějaké pracoviště chybět, tak se omlouvám.

Myslím si, že nabídka příležitostí ke studiu muzikoterapie je v Čechách bohatá. Záleží tedy jen na nás, jakou cestou vzdělávání se vydáme.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *