O muzikoterapii

Online muzikoterapie, aneb Muzikoterapie za časů pandemie

V následujícím textu bych vám rád sdílel své zkušenosti o muzikoterapii skrze různé platformy pro video volání jako například Skype, Google Hangouts, či Zoom. K této zkušenosti jsem byl dotlačen, jak jinak, současnou pandemickou zkušeností. Několik mých klientů projevilo zájem o online sezení. Stál jsem tedy před výzvou, jakou zvolit vhodnou platformu, jak řešit technickou stránku věci a jak budou tato sezení vůbec probíhat.  

Začal bych tedy otázkou, jak technicky vyřešit přenos zvuku v co největší kvalitě. Bylo by možné provádět muzikoterapii lehce přes počítač, ale hardwarové řešení v PC je zejména koncipováno pro lidský hlas. Má tedy výrazně omezené možnosti, zejména s ohledem na kvalitu přenosu. Druhou nevýhodou je omezený prostor, který zabudovaný mikrofon snímá. Mám při terapiích vždy v záloze počítač, protože technika může vždy zradit. 

Využil jsem tedy mne dostupného technického vybavení, a to kondenzátorového mikrofonu, malého zesilovače pro mobilní zařízení IRig 2 a IPadu mini. Vše jsem upevnil na mikrofonní stojan, IPad pomocí držáku, jež se dá levně zakoupit na Ebay. Tento set up splnil má očekávání. Kvalita přenášeného zvuku je velice dobrá. Mikrofon zachytává zvuk ve velkém prostoru. IPad má velký displej, tak dobře vidím na klienta. Bál jsem se, zda bude tablet zvládat přenos zvuku a obrazu. Mé obavy byly ale liché. Zvládá vše na jedničku. Výhodou upevnění celého aparátu na stojanu jsou celkové možnosti manipulace při terapeutické práci ve srovnání s počítačem. Kamera Ipadu také zachytává větší prostor. Klient vidí nejen moji hlavu a část trupu, ale i kus terapeutické místnosti. Může sledovat, jak a kam se pohybuji, na jaký nástroj hraji a postoj mého těla. 

Dalším mírným úskalím byla volba vhodné platformy pro video hovory. V ČR jsou známé tyto platformy: WhatsApp, videohovory přes Facebook Messenger, Google Hangouts, Skype a stále populárnější Zoom. Já jsem si nakonec vybral Skype a Google Hangouts. Pokusím se popsat proces mojí volby. Videohovory přes WhatsApp jde realizovat pouze přes telefon, který má malý displej. Facebook Messenger mi osobně nevyhovoval z důvodu soukromí a praktičnosti. Google Hangouts dopadl nejlépe, co se týče kvality přenosu videa a zvuku. Přijde mi také praktické, že se mohou klienti přihlásit skrze rozhraní webového rozhraní a nemusí si instalovat žádný program nebo aplikaci. Skype jsem zvolil, protože se jedná o silnou značku a hodně klientů ho preferuje. Kvalita přenosu je také dobrá. Poslední platformou je Zoom, který v poslední době získává čím dál větší oblibu. To zejména svojí jednoduchostí a možností zapojit do meetingu desítky účastníků. Nebyl jsem si ale jistý otázkou bezpečnosti. Před nějakým časem vyšlo několik článků, které poukazovaly na bezpečnostní rizika platformy, například tento článek.

Dostáváme se k poslednímu bodu, jak probíhá vlastní muzikoterapie přes internet. Mírným zádrhelem je společné muzicírování. Platformy pro videohovory nejsou na to úplně stavěné. Při zpěvu, hře na hudební nástroje vzniká ,,chaos”. Klienta slyšíte se zpožděním a není to příjemný poslech pro uši. Volím tedy raději aktivity, které jsou spíše interakčního charakteru typu ,,já zahraji, ty zahraješ”. Je zkrátka lepší, když se hře věnuje jen jedna strana, nedochází tak k rušení. Videohovory nikdy nenahradí přímý kontakt s klientem. Na displeji zařízení zkrátka není tolik věcí jako při živém sezení. 

Muzikoterapeuté z North London Music Therapy natočili experiment, jak vypadá společný zpěv skrze aplikaci Zoom. Na uvedeném příkladu je velmi zřetelné zpoždění a s tím spojené komplikace, jež jsem popsal v předchozím odstavci. 

Americká muzikoterapeutická asociace se tímto tématem hluboce zabývá. Natočili o tom webinář. Na jejich stránkách naleznete spoustu dalších informací. 

Provádění sezení skrze videohovory je dobrým nástrojem pro kontakt s klienty při současných karanténních opatřeních. Věřím, že současný stav se brzo zlepší. Je proto nutné co nejvíce dodržovat současná nařízení, abychom se co nejdříve vrátili do ,,starých kolejí” a mohli se s klienty vídat in vivo. Článek zakončím odkazem na reportáž BBC, která prezentuje benefity muzikoterapie online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *