O muzikoterapii

O koncovce

Koncovka je krásný lidový dechový nástroj, kterého nalezneme zejména na Slovensku, ale i v Čechách. Na flétnu se velice snadno hraje, proto si také nalezla své uplatnění v muzikoterapii. Koncovka nemá žádné dírky, hraje se na ní přefukováním a uzavíráním konce nástroje. Vyluzuje sladký a větrný zvuk plný alikvótních tónů.

Koncovka je skvělým hudebním nástrojem na rozvoj hudebnosti, naslouchání a ovládnutí dechu. Vyrábí se v různých délkách podle svého ladění. Využití je opravdu široké, od dětí předškolního věku až po seniory. Fenomén tohoto nástroje je v Čechách a na Slovensku poměrně rozšířený. Koncovku nalezneme v celé řadě škol, školek a institucí.

Ukázku zvuku koncovky naleznete ve videu:

S koncovkou jsem se poprvé setkal na sympoziu České muzikoterapeutické asociace, kdy pro nás pan Petr Broniš připravil ranní rozcvičku s koncovkami. Byl to moc hezký zážitek. Pan Broniš mě s koncovkou, fujarou a fujarkou seznámil odpoledne toho dne. Byl jsem nástroji velice nadšený. O několik měsíců později jsem si jednu koncovku pořídil. Bohužel jsem ji svojí nešikovností nenávratně poškodil.

Od sympozia jsem začal pátrat po koncovkách vyrobených z plastu. Někteří terapeuti využívají koncovky ze dřeva, ale rád si potrpím na hygienu. Také se myslím, že dřevo nikdy nevydezinfikuji tak dobře jako plastové materiály. Plastová koncovka se určitě nikdy zvukově nevyrovná dřevěné. Pro mě je ale hygiena přednější, stejně tak i pro rodiče mých dětských klientů. Na přednášce MUDr. Martina Kučery o využití muzikoterapie při léčbě poruch komunikace jsem nalezl to, co hledám. Pan doktor využívá právě koncovky pro svoji práci. Ve spolupráci se svými kolegy vytvořil plastovou koncovku, jež splňuje hygienické normy. Také sepsal vlastní metodiku pro práci s tímto nástrojem. Nástroje k prodeji a materiály ke stažení naleznete na stránkách http://www.drmag.cz/?lang=cs. Zakoupil jsem si čtyři koncovky v C. Byl jsem nadšený jejich kvalitou a i zvukem. Myslím si, že pro muzikoterapeutické účely jsou naprosto dostačující. Nejčastěji je využívám pro rozvoj hudebního cítění, koordinaci dechu a podporu expresivity. Mohu je tedy jen doporučit.

PS: Tento článek není komerčního charakteru. Mám s nástroji velice dobré zkušenosti. To mě vedlo k sepsání článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *