O muzikoterapii

Ukulele a jeho využití v muzikoterapii

Na YouTube jsem zachytil dvě videa, zabývající se využitím ukulele v muzikoterapii. Obsah videí mě vedl k zamyšlení, jaké možnosti nám tento nástroj nabízí. Videa přikládám níže.


Ukulele je strunným nástrojem. Jedná se o zmenšenou kytaru, pocházející z Havaje. Existuje několik typů. Nejmenší a nejčastější mezi hráči je sopránové. Další typ, koncertní ukulele, má větší tělo, ještě větší má tenorové a největší barytonové. Každá velikost nabízí odlišný zvuk, čím mohutnější nástroj, tím plnější a hlubší tón. V článku se budeme bavit o sopránovém ukulele.

Podle mého názoru ukulele přináší mnoho výhod. První z nich je jeho jednoduchost. Pouze čtyři struny ulehčují hru na nástroj. Základní akordy si osvojíme během chvilky. Dále jeho velikost, na nástroj zahraje dospělý i malé dítě. Na trhu jsou dostupné modely různorodých barev a motivů.

Osobně mám sopránové ukulele Woodi UK21 černé barvy. Jedná se o plastový nástroj. Je zřejmé, že zvuk nástroje se nikdy nevyrovná dřevěnému ukulele. Pro účely muzikoterapie se ale přikláním k plastovým modelům z důvodů nejen ceny, ale i odolnosti vůči nárazům, pádům a vodě. Vyrábí se v různých barevných provedeních. Na webových stránkách skladatele Ondřeje Šárka jsem nalezl zpěvník Třiapadesát písniček na tři akordy pro ukulele. Jedná se o jednoduché dětské říkanky a písničky, které se naučí opravdu každý. Odkaz přikládám zde.

Plánuji zakoupit dvojici ukulele do svého instrumentáře. Na nástroji se mi líbí jeho velikost a jednoduchost. Klient se naučí techniku hry rychle a zvuk ukulele je podmanivý a zábavný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *