O mně

Jmenuji se Tomáš Vacek. Vystudoval jsem obor Sociální práci se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii na Pražské vysoké škole psychosociálních studiích. Na této škole jsem také prošel daseinsanalyticky orientovaným výcvikem. V současné době si dokončuji komplexní psychoterapeutický výcvik. Věnuji se soukromé psychoterapeutické a muzikoterapeutické praxi v rodinném poradenském zařízení Poradenství Kopretina. Dojíždím také do několika zařízení poskytující sociální služby pro osoby s mentálním postižením. Vedle muzikoterapie mě naplňuje práce v oblasti digitálního marketingu.

Moje cesta k objevení muzikoterapie započala v pubertě, kdy jsem našel moji zálibu v hře na perkuse a věnoval se studiu hry na djembe a basové bubny (dundun, sangban, kenkeni). Můj zájem se přesunul dále na španělskou a latinskoamerickou hudbu (cajon, konga, bongo). Poté to byla muzika arabského světa (darbuka, rámové bubny) a tak pořád dokola. Věnuji se také ve hře na didgerido, ústní harfu, šamanský buben, kantelu, koncovku, brumli a zpěv. Dalším nástrojem byla kytara. Nyní se učím na piano. Působil jsem v několika kapelách a hudebních projektech. Baví mě hudebně propojovat různorodě světy dohromady.

O muzikoterapii jsem se začínal zajímat v prvním ročníku na vysoké škole. Dovedli mě k tomu moje zkušenosti s vlivem hudby (relaxační účinek hry na bicí nástroje, muzika jako nevšední nástroj komunikace). První cestou k mému muzikoterapeutickému vzdělání byly kurzy organizované Českou muzikoterapeutickou asociací, které mně inspirovali k dalšímu zájmu o tento obor. Následně jsem nastoupil do dvouletého výcviku Celostní muzikoterapie pod vedením Lubomíra Holzera. S tímto muzikoterapeutickým směrem jsem se přespříliš neztotožnil, proto jsem pokračoval dalším výcvikem integrativní muzikoterapie, který zastřešoval Tomáš Procházka a Zuzana Ouředníčková. Zlomová zkušenost byla pro mě letní škola muzikoterapie na SRH University v německém Heidelbergu. Od té doby jsem začal se věnovat studiu zahraniční literatury a informačních zdrojů. V roce 2022 jsem také absolvoval letní školu Improvizační muzikoterapie na institutu Nordoff & Robbinson v Londýně. Stále se snažím vzdělávat v mém oboru.