O muzikoterapii

Koshi zvonce

Do mého instrumentáře jsem si nedávno koupil čtveřici koshi zvonců. Jedná se o netradiční hudební nástroj vyráběných v Pyrenejích ve Francii. Prodávají se ve čtyřech verzích s odlišným laděním. Ladění je pojmenováno po čtyřech přírodních živlech: oheň, vzduch, voda a země. Každý živel má své specifické ladění, jež obsahuje tóny v v pentatonice. Koshi zvonce proto přinášejí krásný a harmonický tón, který uchvacuje a vždy spolu zní. Jednotlivé koshi zvonce jsou laděny do následujících tónů:

Oheň G B D G B D G A

Vzduch A C E A B C E B

Voda A D F G A D F A

Země G C E F G C E G

Jak je z fotek patrné, jedná se o válcovitý nástroj ze dřeva. V něm jsou do železného kruhu uloženy železné drátky, naladěny do příslušného tónu. Ty se rozeznívají plastovým válečkem, jež je přivázán na provázku zakončeným dřevěným tvarem ve tvaru slzy.

Nejedná se o klasický hudební nástroj, se kterým by se dalo hrát jako s tradičním hudebním nástrojem. Koshi zvonce vydávají celou řadu tónu. Zní úplně stejně jako venkovní zvonkohra při poryvu větru.

Koshi zvonce v muzikoterapii využívám ke dvěma účelům. V prvním případě jsou skvělým prostředkem pro relaxaci, jak aktivní, tak i pasivní. Například v leže dotyčný naslouchá léčivým zvukům nástroje. Při aktivní relaxaci klient sám zvonec drží a pohybuje s ním. Vyžaduje to určité zručnosti a klidu při manipulaci. Někdy tuto činnost spojuji se zpěvem, či napodobováním zvuků daných živlů. Druhou možnosti využití koshi zvonců je jako pomůcka k rozvoji jemné motoriky a koordinace pohybů, kdy zvuk motivuje klienta k rozvoji jeho schopností. Při hrubé manipulaci dostane ihned zpětnou vazbu, že má své pohyby zklidnit, více se věnovat prováděné činnosti atd. Zajímavé je taky využití všech čtyř koshi zvonců ve skupině, kde někteří hrají a druzí naslouchají. Vede to k odpovědnosti k tomu, jak hraji, také k ostatním a souhře s zbývajícími třemi nástroji. Vhodné je potom aktivitu reflektovat ve skupině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *