O muzikoterapii

Tisk modelů flétny na 3D tiskárně

Posledních pár měsíců hledám do svého instrumentáře vhodné dechové nástroje, které by byly nejen dobrým hudením nástrojem, ale také jejich užívání bylo hygienické. Různé druhy fléten nabízejí spoustu možností při práci s dechem klienta, jež je například nutný pro správnou mluvu atd. V současné době jsem sehnal v Čechách jen klasické zobcové flétny, okaríny, kazu a koncovky. Všechny nástroje jsou z plastu.

Jednou jsem se svému kamarádovi svěřil o svém hledání dalšího možného dechového přírůstku do instrumentáře. Pracuje jako doktorand na ČVUT, kde se zabývá výzkumem 3D tisku v průmyslovém a technickém odvětví. Doporučil mi proto si flétnu vytisknout na 3D tiskárně. Jeho nápad mě velice zaujal. U 3D tisku je předmět tištěn třídimenzionálně z digitálního souboru. Ten si může uživatel samostatně vymodelovat pomocí počitačového softwaru, či model stáhnout v databází na internetu (1). Začal jsem tedy pátrat na internetu, jaké existují modely fléten. Nejvíce mě zaujal tento model. Jedná se o tradiční flétnu amerických indiánů. Její obrovskou výhodou je pentatonické ladění, snadný způsob hry a také její charakteristický zvuk. Po vybrání vhodného modelu bylo nutné zvolit plast pro tisk. Nakonec padla volba na PLA. Velkou výhodou tohoto plastu je jeho cena, ekologičnost a zdravotní nezávadnost. Jedná se o materiál vyráběny z kukuřičného škrobu, což dovoluje snadnou ekologickou likvidaci. Při výrobě není použita ropa a ani žádné další chemické látky. Proto je také zdravotně nezávadný. Často se využívá pro účely 3D tisku (2).

Pro vytištění modelu jsem využil 3D tiskárny, jež vlastní jeden z mých známých. Model je také možné nechat tisknout u firem, který se zabývají 3D tiskem. U kamaráda to vyšlo nejlevněji. Za dva týdny jsem měl plastovou flétnu, kterou jsem musel slepit z několika dílu, protože celý nástroj by se nevešel do tiskárny. Musím říct, že model je povedený. Jedná se o první prototyp. Po vzhledové stránce splňuje všechny požadavky pro využití v muzikoterapii. Nehledím teď na barvu, flétna se dá nabarvit, případně změnit barvu použitého PLA. Je omyvatelná a plast vydrží i použití desinfekčních prostředků (Sanytol dezinfekční čistič). Zatím pokulhává ladění nástroje, protože úplně neladí. Výchylka u jednotlivých tónů jsou ale v řádech desetin, což považuji u prvního modelu za dobrý výsledek.

V současné době plánuji vytištění dalšího modelu flétny, který vypadá lépe než ten předchozí. Ten najdete zde. Pokud by nástroj neladil, či měl další vady, plánuji vytvoření vlastního modelu. Rád se vámi podělím o dalším vývoji, proto stay tuned :).

Použité zdroje:
1. Přispěvatelé Wikipedie, 3D tisk [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie,018, datum poslední revize 29. 01. 2018, 14:06 UTC, [citováno 18. 03. 2018] <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=3D_tisk&oldid=15789883>
2. Informace o bioplastu PLA. Eko-plasty.cz [online]. Praha, 2018 [cit. 2018-03-18]. Dostupné z: https://www.eko-plasty.cz/bioplasty-pla/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *